Instalacje sanitarne wymagają regularnych przeglądów, jeśli chcemy cieszyć się ich sprawnością przez dłuższy czas. Aby zachować je w należytym stanie, trzeba pamiętać o paru podstawowych czynnościach.
Należy mieć na względzie czystość wspomnianych instalacji.

Na dzień dzisiejszy mamy do dyspozycji bardzo wiele praktycznych środków czyszczących. W zależności od tego, z czego została wykonana nasza instalacja sanitarna, można sięgnąć po najróżniejsze ułatwienia. Należy jednak pamiętać, aby używać ich zgodnie z instrukcją użycia.

Drożność rur kanalizacyjnych powinna być priorytetem dla każdego, kto chce w odpowiedni sposób zadbać o instalację sanitarną. Pamiętajmy iż pod żadnym pozorem nie można wrzucać do muszli zużytych artykułów higienicznych bądź resztek żywności. Jeżeli się już tak zdarzy musimy liczyć się z zatorami, które mogą uniemożliwić korzystanie z instalacji. Ten sam schemat dotyczy zlewu, w którym często lądują resztki jedzenia. Usuwanie tego typu nieczystości jest bardzo nieprzyjemne i przede wszystkim – czasochłonne. Lepiej zatem przeciwdziałać niedrożnościom i co najmniej raz w tygodniu przeczyszczać odpływ.

Pomocna okaże się w tym względzie soda oczyszczona, którą należy zalać wrzącą wodą.

Najlepszym rozwiązaniem jest dokładne zbadanie szczelności ( próba ciśnieniowa ) , koniecznie przed pierwszymi mrozami. Warto w odpowiednim czasie wzmocnić cieplną izolację, aby uniknąć zamarzniętej wody.

Powinniśmy pamiętać, że instalacje sanitarne należy co jakiś czas poddać profesjonalnej kontroli.

Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie grozi nam żadna awaria hydrauliczna. Hydraulik fachowo sprawdzi, czy poszczególne elementy instalacji hydraulicznej nadal spełniają swoją rolę.